SMA T20 Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Complete Schedule & Fixtures

SMA T20: Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Complete Schedule

Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 (SMA T20) is scheduled to begin on January 10th as BCCI announced the schedule of SMA T20. The tournament consists of 102 Matches including semifinal and final; Six groups are participating in the Tournament which is followed by six teams each that will fight for the finale of SMA Trophy 2021.

According to the schedule, the group stages will kick-off from 10th Jan, while Qualifier league stage matches will be played from 26th Nov till 27th January 2021. The top four teams will move-up to the Semi-finals; both semis will be played on 29th January 2021 (same day). The Syed Mushtaq Ali Trophy’s Final will be played on 31st January 2021 as the venues are yet to be decided by the Board of Control for Cricket in India (BCCI).

The SMA T20, Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Live Streaming includes a total of 102 Game matches which are followed by 95 Group Stage, 4 Qualifier League Stage, 2 Semi-finals, and Final Match just within the span of 21 days. The tournament is held before the Auction of IPL 2021 Live Streaming earlier in the year.

Syed Mushtaq Ali Trophy Schedule 2021

Here is a complete Schedule of the Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 (SMA T20) tournament including Group Stage, Qualifier League Stage, Semi-Final, & Final.

 

Mushtaq Ali Schedule – Group Stage

Jan 10, Sun

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Karnataka vs Jammu and Kashmir Group A KSCA Cricket Ground, Alur
12:00 PM Baroda vs Uttarakhand Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Chhattisgarh vs Himachal Pradesh Group C F.B. Colony Ground, Vadodara
12:00 PM Gujarat vs Maharashtra Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Jharkhand vs Tamil Nadu Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Odisha vs Bengal Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Railways vs Tripura Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Punjab vs Uttar Pradesh Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
7:00 PM Assam vs Hyderabad Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 11, Mon

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Chandigarh vs Nagaland Plate Group Guru Nanak College Ground, Chennai
12:00 PM Bihar vs Arunachal Pradesh Plate Group TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
12:00 PM Mumbai vs Delhi Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Haryana vs Andhra Group E Bandra Kurla Complex, Mumbai
12:00 PM Mizoram vs Sikkim Plate Group Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
12:00 PM Vidarbha vs Rajasthan Group D Emerald High School Ground, Indore
12:00 PM Services vs Saurashtra Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
12:00 PM Meghalaya vs Manipur Plate Group Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
7:00 PM Kerala vs Puducherry Group E Wankhede Stadium, Mumbai
7:00 PM Madhya Pradesh vs Goa Group D Holkar Cricket Stadium, Indore

Jan 12, Tue

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Baroda vs Himachal Pradesh Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Gujarat vs Uttarakhand Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Maharashtra vs Chhattisgarh Group C F.B. Colony Ground, Vadodara
12:00 PM Odisha vs Hyderabad Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Bengal vs Jharkhand Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Railways vs Uttar Pradesh Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Jammu and Kashmir vs Tripura Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
12:00 PM Karnataka vs Punjab Group A KSCA Cricket Ground, Alur
7:00 PM Tamil Nadu vs Assam Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 13, Wed

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Nagaland vs Arunachal Pradesh Plate Group Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
12:00 PM Bihar vs Sikkim Plate Group Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai
12:00 PM Chandigarh vs Manipur Plate Group TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
12:00 PM Meghalaya vs Mizoram Plate Group Guru Nanak College Ground, Chennai
12:00 PM Haryana vs Puducherry Group E Bandra Kurla Complex, Mumbai
12:00 PM Delhi vs Andhra Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Services vs Goa Group D Emerald High School Ground, Indore
12:00 PM Vidarbha vs Saurashtra Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
12:00 PM Mumbai vs Kerala Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Madhya Pradesh vs Rajasthan Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
12:00 PM Uttarakhand vs Maharashtra Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Gujarat vs Himachal Pradesh Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Chhattisgarh vs Baroda Group C F.B. Colony Ground, Vadodara
12:00 PM Tamil Nadu vs Odisha Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Jharkhand vs Assam Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Karnataka vs Tripura Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Jammu and Kashmir vs Uttar Pradesh Group A KSCA Cricket Ground, Alur
12:00 PM Punjab vs Railways Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
7:00 PM Bengal vs Hyderabad Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 14, Thu

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Uttarakhand vs Maharashtra Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Gujarat vs Himachal Pradesh Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Chhattisgarh vs Baroda Group C F.B. Colony Ground, Vadodara
12:00 PM Tamil Nadu vs Odisha Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Jharkhand vs Assam Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Karnataka vs Tripura Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Jammu and Kashmir vs Uttar Pradesh Group A KSCA Cricket Ground, Alur
12:00 PM Punjab vs Railways Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
7:00 PM Bengal vs Hyderabad Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 15, Fri

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Manipur vs Arunachal Pradesh Plate Group TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
12:00 PM Nagaland vs Sikkim Plate Group Guru Nanak College Ground, Chennai
12:00 PM Chandigarh vs Mizoram Plate Group Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
12:00 PM Meghalaya vs Bihar Plate Group TBC, TBC
12:00 PM Mumbai vs Haryana Group E TBC, TBC
12:00 PM Delhi vs Kerala Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Services vs Rajasthan Group D Emerald High School Ground, Indore
12:00 PM Vidarbha vs Madhya Pradesh Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
7:00 PM Puducherry vs Andhra Group E Wankhede Stadium, Mumbai
7:00 PM Goa vs Saurashtra Group D Holkar Cricket Stadium, Indore

Jan 16, Sat

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Gujarat vs Chhattisgarh Group C TBC, TBC
12:00 PM Baroda vs Maharashtra Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Himachal Pradesh vs Uttarakhand Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Assam vs Bengal Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Tamil Nadu vs Hyderabad Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Jammu and Kashmir vs Punjab Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Railways vs Karnataka Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
12:00 PM Uttar Pradesh vs Tripura Group A KSCA Cricket Ground, Alur
7:00 PM Odisha vs Jharkhand Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 17, Sun

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Nagaland vs Mizoram Plate Group TBC, TBC
12:00 PM Chandigarh vs Sikkim Plate Group Guru Nanak College Ground, Chennai
12:00 PM Meghalaya vs Arunachal Pradesh Plate Group TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
12:00 PM Bihar vs Manipur Plate Group Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
12:00 PM Kerala vs Andhra Group E TBC, TBC
12:00 PM Mumbai vs Puducherry Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Madhya Pradesh vs Saurashtra Group D Emerald High School Ground, Indore
12:00 PM Rajasthan vs Goa Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
7:00 PM Haryana vs Delhi Group E Wankhede Stadium, Mumbai
7:00 PM Services vs Vidarbha Group D Holkar Cricket Stadium, Indore

Jan 18, Mon

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Himachal Pradesh vs Maharashtra Group C Moti Bagh Stadium, Vadodara
12:00 PM Chhattisgarh vs Uttarakhand Group C Reliance Stadium, Vadodara
12:00 PM Gujarat vs Baroda Group C TBC, TBC
12:00 PM Jharkhand vs Hyderabad Group B Eden Gardens, Kolkata
12:00 PM Odisha vs Assam Group B Jadavpur University Campus, Kolkata
12:00 PM Uttar Pradesh vs Karnataka Group A KSCA Cricket (2) Ground, Alur
12:00 PM Punjab vs Tripura Group A KSCA Cricket (3) Ground, Alur
12:00 PM Jammu and Kashmir vs Railways Group A KSCA Cricket Ground, Alur
7:00 PM Tamil Nadu vs Bengal Group B Eden Gardens, Kolkata

Jan 19, Tue

Time (IST) Matches Group Venue
12:00 PM Nagaland vs Manipur Plate Group TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai
12:00 PM Bihar vs Mizoram Plate Group TBC, TBC
12:00 PM Meghalaya vs Sikkim Plate Group Sri Ramachandra Medical College Ground, Chennai
12:00 PM Chandigarh vs Arunachal Pradesh Plate Group Guru Nanak College Ground, Chennai
12:00 PM Delhi vs Puducherry Group E TBC, TBC
12:00 PM Haryana vs Kerala Group E Wankhede Stadium, Mumbai
12:00 PM Vidarbha vs Goa Group D Emerald High School Ground, Indore
12:00 PM Services vs Madhya Pradesh Group D Holkar Cricket Stadium, Indore
7:00 PM Mumbai vs Andhra Group E Wankhede Stadium, Mumbai
7:00 PM Rajasthan vs Saurashtra Group D Holkar Cricket Stadium, Indore

Syed Mushtaq Schedule – Qualifier League Stage

Jan 26, Tue

Time (IST) Matches Venue
12:00 PM TBC vs TBC, Quarter final 1 TBC, TBC
7:00 PM TBC vs TBC, Quarter final 2 TBC, TBC

Jan 27, Wed

Time (IST) Matches Venue
12:00 PM TBC vs TBC, Quarter final 3 TBC, TBC
7:00 PM TBC vs TBC, Quarter final 4 TBC, TBC

Jan 29, Fri (Semi-Finals)

Time (IST) Matches Venue
1:00 PM TBC vs TBC, 1st Semi-Final TBC, TBC
7:00 PM TBC vs TBC, 2nd Semi-Final TBC, TBC

Jan 31, Sun (Finals)

Time (IST) Matches Venue
7:00 PM TBC vs TBC, Final TBC, TBC

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here